Contabilitate

Contabil Șef

Descriere

Misiunea noastră este să oferim consumatorilor o experiență extraordinară, cu garanția calității superioare, serviciilor remarcabile și a produselor inovatoare .

După 30 de ani în care grupul Macromex a construit cu succes brandurile proprii: Edenia, Corso, La Strada, Azuris, Casa Gruia și și-a consolidat poziția pe piața din România, acumulând în ultimii 10 ani expertiză în producția de bakery, intră într-o nouă etapă:

Demarăm cel mai nou proiect industrial alimentar de mare anvergură, unul dintre cele mai mari din Europa, generator de noi locuri de muncă, având producție cu grad mare de automatizare, cu o puternică componentă de inovare, cu echipamente și sisteme de manipulare și ambalare complexe, orientat către utilizarea eficientă a energiei, siguranță, calitate, mediu.

Construim o echipă de profesioniști care va fi parte din acest proiect încă de la început, asigurându-se că fiecare etapă este în grafic, înțelegând procesele de business de la proiectare până la începerea activității.

Aceste detalii vă vor ajuta să vă formați o părere despre dimensiunea Start Up-ului nostru și despre importanța rolurilor din echipă.

Dimensiunea rolului:

Ești în căutarea unei provocări profesionale care să îți permită să organizezi și să conduci procese și proceduri contabile?

Căutăm un Șef Contabil pasionat și dedicat, ce raportează către Finance Manager și colaborează cu echipa de contabilitate a grupului.

Responsabilități cheie:

  • Înțelegere bună a proceselor de producție și a contabilității manageriale.
  • Organizează, îndrumă și controlează activitatea de evidență contabilă în conformitate cu dispozițiile legale și reglementările interne ale companiei.
  • Participă la implementarea SAP și automatizarea proceselor contabile.
  • Urmărește respectarea principiilor contabile și ale evaluării patrimoniului.
  • Calculează impozitele și taxele, verifică întocmirea și depunerea în termen a declarațiilor fiscale lunare și anuale și a respectării termenului de plată a obligațiilor fiscale ale societății.
  • Întocmește și transmite situațiile financiare, semestriale și anuale.
  • Verifică întocmirea și transmiterea de rapoarte sau declarații solicitate de Administrația Fondului de Mediu, Taxe locale, Statistică.
  • Acordă suport la întocmirea bugetului anual, a dosarului prețurilor de transfer.
  • Răspunde de inventarierea patrimoniului, conform cerințelor contabile.
  • Răspunde de organizarea auditului financiar.
  • Răspunde de arhivarea documentelor contabile, conform cerințelor legale.

Cerințe

  • Absolvent studii superioare Economice, specializare Finanțe-Contabilitate/ Master, Liceul Economic este un avantaj.
  • Experiență: minim 5 ani, ideal 10 ani experiență în conducerea contabilității într-o firma de producție.
  • Certificări profesionale (CECCAR, CCF).
  • Bună cunoaștere a principiilor contabile și a legislației fiscale (prețuri transfer, declarații TVA, impozit pe profit).
  • Motivație pentru dezvoltare profesională și personală.
  • Atenție la detalii fără să piardă viziunea de ansamblu a afacerii.
  • Pasiune pentru eficientizarea, digitalizarea și automatizarea proceselor contabile.
  • Abilități bune de comunicare și prezentare.
  • Gândire critică, identifică riscuri, orientat spre soluții.
  • Bună cunoaștere a programului SAP; ideal experiență în implementarea ERP; știe să translateze nevoile afacerii în cerințe de adaptare și dezvoltare IT.
  • Cunoștințe bune de Limba Engleză.
  • Cunoștințe avansate Excel.

Beneficii

Așteptăm cu mare interes aplicația ta!

Alege să faci parte din echipa noastră unde lucrăm în siguranță și livrăm doar performanță!

MACROMEX – Oameni mari, Ambiții mari, Branduri mari!

Chitila, București

Full time; Hybrid

Experiența 5-10 ani este necesară

Diplomă de licență / Masterat

Dacă vrei să aplici pentru acest post, te rugăm să completezi formularul. Ne-am bucura să te cunoaștem.